Standardowa burtowa
Naczepa stosowana głównie do transportu materiałów budowlanych. Występują w wersjach 2, 3 osiowych. Naczepy te mają zdejmowane, otwierane burty o konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Czasami występują również w wersji zaplandekowanej ale najczęściej spotykamy na drodze naczepy burtowe ,otwarte, wyposażone często w hydrauliczny dźwig, do rozładunków materiałów budowlanych, tzw. HDS

Ładowność: 18-28 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego w danym momencie ciągnika siodłowego.

Standardowa burtowa


  Standardowa chłodnia
Naczepa o zabudowie sztywnej , wyizolowana, wyposażona w agregat chłodniczy. Naczepy te dostępne są często jak jedno oraz dwupokładowe. Możemy przewieźć 33-66 euro palet.
Występują również wersje dwukomorowe , gdzie możemy w tym samym czasie transportować oddzielnie towary w różnych temperaturach.

Naczepy te najczęściej wykorzystywane są do przewozu żywności, kwiatów, farb i wielu innych rzeczy.

Agregat pozwala nam na utrzymanie temperatury wewnątrz naczepy mniej, więcej w zakresach – 30C do +30C

Występują w wersji dwu oraz trzy osiowej.

Ładowność: 18 – 27 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego.

Maksymalne parametry transportowe tego rodzaju naczep to: 13,41x2.46x2,70 [ L x W x H ]

Standardowa chłodnia


  Standardowa coilmulda
Naczepa ta charakteryzuje się przede wszystkim wzmocnioną konstrukcją, tzw. „korytem”, które pozwala nam na bezpieczne transportowanie oraz dość łatwe zabezpieczenie takich ładunków jak: blacha w kręgach, rury, konstrukcje, walce stalowe, etc. Naczepy te często wyposażone są w wypełnienie tzw. otworu transportowego, dzięki czemu mogą również pełnić funkcję zwykłych naczep plandekowych.

Naczepy te występują w wersjach otwartych, jak i zamkniętych. Zamknięte naczepy coilmulda zapewniają bezproblemowy przewóz towarów tradycyjnych, Wyposażone są często w rozsuwany dach. Wysokość załadunkowa tego rodzaju naczep wynosi 2,70-3,00m, szerokość do 2,48m, długość 13,60m.

Standardowa coilmulda


  Standardowa cysterna
Naczepy te służą przede wszystkim do przewozu materiałów ciekłych, gazowych, płynnych takich jak: paliwa ,rzepak, parafina, woda, oleje, alkohole, gazy , asfalt, żywność itp. Dzielą się na ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Naczepy tego typu muszą spełniać bardzo surowe kryteria techniczne, muszą być przede wszystkim bardzo szczelne, ponieważ tego typu naczepami przewożone są często materiały chemiczne , niebezpieczne płyny podlegające przepisom ADR.

Naczepy te często wykonane są z bardzo wysokiej klasy stali ( INOX ). Występują w wersjach jedno lub wielokomorowych , o pojemnościach od 10.000L do 40.000L w zależności od konstrukcji, producenta i przede wszystkim przeznaczenia. Cysterny często wyposażone są w systemy podgrzewające ,tak żeby określony towar mógł zostać przewieziony w odpowiedniej temperaturze.

Na wyposażeniu takich naczep znajdują się również systemy spustowe oraz myjące

Standardowa cysterna


  Standardowa izoterma
Naczepy o sztywnej zabudowie występujące w wersjach dwu oraz trzy osiowych ( głównie trzy osiowe) ,charakteryzujące się tym, że ściany , podłoga ,dach oraz drzwi wykonane są z materiałów termoizolujących. Naczepy te mają bardzo zbliżoną konstrukcję do naczep typu chłodnia , natomiast nie posiadają agregatów utrzymujących odpowiednią temperaturę.

Naczepy tego typu wykorzystywane są często do transportów artykułów spożywczych, kwiatów , roślin, generalnie materiałów wrażliwych na zmianę temperatury ,głównie na krótkich oraz średnich trasach.

Jeżeli chodzi o powierzchnię załadunkową, jest ona zbliżona do powierzchni załadunkowej naczep typu plandeka 13.60m. Maksymalne parametry transportowe tego rodzaju naczep to: 13,41x2.46x2,70 [ L x W x H ] . Ładowność w zależności od modelu, producenta oraz spiętego w zestawie ciągnika siodłowego: 22.0 – 28.0 ton

Standardowa izoterma


  Standardowa kłonicowa
Naczepy kłonicowe występują głównie w wersjach dwu oraz trzy osiowych. Służą głównie do transportowania drewna , rur oraz różnego rodzaju konstrukcji. Naczepy te często zbudowane są na podstawie naczepy typu platforma 13.60m, Naczepy tego typu mają zamontowane kłonice ( stalowy profil o długościach od 1.00 do 3.00m w zależności od zapotrzebowania i modelu naczepy, służacy do zabezpieczenia ładunku, tak aby ten nie mógł zsunąć się z naczepy podczas transportu ) .

Kłonice montowane są sposób stały ( przesuwny ) , lub też kłonice wkładane są do naczepy w specjalnie przygotowane pod nie otwory.

Ładowność od 24 do 32 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego

Parametry transportowe: od 8.00 – 20,0m długości, 2,45m szerokości i wysokości 2,50 – 3,00m.

Standardowa kłonicowa


  Standardowa plandekowa
Generalnie naczepy potocznie nazywane „plandeka” dzielimy na dwa rodzaje.

Pierwszy nazywany często firaną lub kurtyną. Ten rodzaj naczepy pozwala nam na załadunek lub rozładunek po obu stronach naczepy, jak i również od tyłu. Klasyczna plandeka pozwala nam na załadunek , z każdej strony. Również od góry co na pierwszy rzut oka , przemawia za klasycznym rozwiązaniem, jednakże czas przygotowania naczepy typu firanka do rozładunku lub załadunku jest zdecydowanie krótszy

Naczepy te produkowane są różnych wariantach. Wyższe modele zabierają ładunki 2.65-2.75m, niższe zaś zwane potocznie „megą” ,zabierają ładunki do 3m wysokości. Występują modele ze składanym dachem typu Edscha, który funkcjonuje jak klasyczna harmonijka , a zsunięcie czy rozsunięcie całego dachu do rozładunku zajmuje dosłownie kilka minut.

Występują jako dwu oraz trzyosiowe.

Ładowność: 18-28 ton w zależności od modelu, ilości osi, producenta oraz spiętego aktualnie ciągnika

Standardowa plandekowa


  Plandeka typu mega 13.60m
Naczepy te produkowane są w różnych wariantach ,zabierają ładunki do 2.90-3,00m wysokości. Występują modele ze składanym dachem typu Edscha, który funkcjonuje jak klasyczna harmonijka , a zsunięcie czy rozsunięcie całego dachu do rozładunku zajmuje dosłownie kilka minut. Występują również wersje z podnoszonym dachem , na które możemy załadować ładunki nawet do 3.30m wysokości.

Występują jako dwu oraz trzyosiowe.

Ładowność: 18-28 ton w zależności od modelu, ilości osi, producenta oraz spiętego aktualnie ciągnika

Standardowa plandekowa mega


  Standardowa typu furgon
Bardzo często spotykany środek transportu. Jest to naczepa o sztywnej zabudowie, występująca głównie w wersji dwu oraz trzyosiowej. Poza sztywną zabudową, naczepa ta nie różni się za wiele od typowej naczepy typu „plandeka”

Jej zaletą bezsprzecznie jest bezpieczeństwo transportu ( ze względu na sztywną zabudowę) , wadą zaś możliwość załadunku tylko poprzez tylne drzwi.

Występują wersję dwupokładowe , czyli mamy możliwość transportu 33 – 66 europalet.

Naczepy te w zależności od konstrukcji i producenta różnią się wysokością załadunkową ( 2,75 – 2,95m ) oraz szerokością 2.45m – 2.47m

Ładowność: 18.0 – 28.0 ton w zależności ilości osi, producenta oraz spiętego w danej chwili ciągnika siodłowego.

Standardowa typu furgon


  Standardowa typu silos
Naczepy typu silos służą głównie do transportu materiałów sypkich, takich jak: zboża, mąki, piaski, cukier , popiół, cement, materiały chemiczne, itp. Naczepy te występują głównie w wersjach dwu oraz trzy osiowych.

Dzielą się na naczepy tzw. dolno-zsypowe oraz samo wyładowcze ( kiprowane ) o pojemności od 32 do 90m3. Załadunek tzw cementowozów odbywa się poprzez górne otwory zasypowe, a rozładunek poprzez lej boczny lub tylni za pomocą ciśnienia. Występują również silosy z otwieranym dnem. Nowsze modele tych naczep posiadają dzielone komory, co pozwala na segregację materiału, a każda komora ma swój własny system rozładowczy. Wyposażone są często w system rozluźniania towaru.

Długość zewnętrzna od 6.00 do 14.0m w zależności od modelu oraz producenta. Średnica zbiornika nie przekracza 2,55m. Ładowność 15-28 ton.

Standardowa silos


  Standardowa typu wanna
Naczepa o sztywnej zabudowie ,wykonana w zależności od zapotrzebowania ze stali lub aluminium.

Ten rodzaj naczep wykorzystywany jest głównie w budownictwie , rolnictwie oraz przemyśle. Naczepa charakteryzuje się otwartym dachem, często zasuwanym za pomocą rolety zabezpieczającej na czas transportu, po to by materiał podczas transportu, nie wysypywał się na drogę. Tylna część naczepy jest uchylna ( tzw. klapo-drzwi ), tak żeby kierowca podnosząc za pomocą hydrauliki siłowej całą naczepę, mógł swobodnie rozładować towar. Nowsze modele mają możliwość wydmuchu towaru. Naczepy te mogą być również w środku podzielone tzw. ścianami grodziowymi.

Naczepy tego typu występują w wersjach dwu, trzy oraz czteroosiowych.

Pojemność tych naczep: 18-80m3

Ładowność: 15-38 ton

Ładowność oraz pojemność uzależnione są od modelu, ilości osi, producenta, konstrukcji oraz rodzaju spiętego ciągnika siodłowego.

Standardowa typu wanna


  Standardowa typu „walking floor”
Naczepa o zabudowie sztywnej, najczęściej spotykana na podstawie naczepy 13.60m ,aczkolwiek produkowane są również krótsze egzemplarze. Występują w wersjach 2,3,4 osiowych. Wymiary naczepy uzależnione są od wersji, Najdłuższe i najwyższe naczepy „walking floor” potrafią załadować do 103 m3 towaru. Dopuszczalna ładowność sięga 28 ton. Nazywane są również naczepami samowyładowcza

Parametry naczepy typu „ walking floor” zbudowanej na podstawie naczepy 13.60m:
Długość: ( bez ściany zgarniającej ) 13,60m
Szerokość: 2,48m
Wysokość: 2,70 – 2,80m

Naczepy te głównie służą do transportu materiałów sypkich, takich jak: zboż, nawozy, węgiel, piasek, biomasy. Stosuje się je również do transportu beczek oraz towarów na paletach.

Załadunek w tego tupu naczepach jest możliwy od tyłu lub z boku.

Zasada działania tzw. „ruchomej podłogi”, oparta jest na przesuwających się aluminiowych listwach, o długości 15-25cm. Listwy te umieszczone są na stalowej konstrukcji naczepy i sa napędzane przez specjalny system hydrauliczny , umiejscowiony pod środkową częścią naczepy. Dodatkowym elementem takiej naczepy jest przednia ściana z gumową klapą, dzięki której podłoga naczepy jest chroniona przed zanieczyszczeniami

typu „walking floor”


  Standardowa podkontenerowa
Jak sama nazwa wskazuje naczepy te służą głównie do transportu kontenerów morskich o różnych wymiarach. Występują w wersjach: 2,3,4 oraz 5 osiowych. Naczepy te możemy podzielić na naczepy typowo kontenerowe ( podwozia ) oraz naczepy uniwersalne typu platforma 13.60m z uchwytami kontenerowymi ,natomiast te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wagą ( od 3,6 to.) Kolejny podział dotyczy naczep kontenerowych sztywnych ( nierozciąganych ) oraz naczep kontenerowych rozsuwanych zarówno z przodu, w środku, jak i z tyłu.

Główną i podstawową zaletą podwozi / naczep kontenerowych jest zastosowanie zamków kontenerowych , potocznie zwanych „twist-lockami”, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie kontenerów na naczepie.

Naczepy / podwozia kontenerowe mają możliwość transportowania kontenerów: 20`, 30`, 40`, 45`

Ładowność naczep zależy od ilości osi naczepy oraz spiętego z nią ciągnika siodłowego i wynosi od 18 do 40 ton. Wysokość załadunkowa od 110cm.

Standardowa podkontenerowa


  Standardowa inloader
Naczepy typu „Inloader” służą głównie do przewozu prefabrykatów budowlanych w pionie oraz elementów szklanych. Naczepy tego typu występują w wersjach otwartych, jak i zamkniętych.

Naczepy te posiadają wewnątrz swego rodzaju „rynnę”, w którą wsuwany jest specjalny stelaż do przewozu szkła lub innych elementów. Naczepy tego rodzaju są często wyposażone są w specjalne uchwyty hydrauliczne do mocowania elementów betonowych podczas transportu.

Naczepy typu „Inloader” z racji swojej konstrukcji oraz stosowanego specjalnego stelaża, nazywane są naczepami samo załadowczymi / samo rozładowczymi ,dzięki czemu towar może być rozładowany w dowolnym miejscu bez użycia dźwigu, suwnicy czy wózka widłowego.

Najnowsze naczepy tego typu dzięki opuszczanej nad stelaże podłodze ,mają też możliwość transportowania ładunków standardowych ( do 33 euro-palet ). Naczepy „Inloader” mogą zabrać elementy do 4.20m wysokości oraz długości od 6.00 do 10.2m w zależności od modelu oraz producenta. Ładowność 22.0 – 30.0 ton.

Standardowa Inloader


  Standardowa Lohr-a do przewozu pojazdów
Naczepy typu LOHR-a ,zwane inaczej auto transporterami występują zazwyczaj w wersjach dwu lub trzy osiowych. Są to naczepy jak sama nazwa wskazuje do transportu pojazdów samochodowych rożnego rodzaju, zarówno osobowych ,dostawczych jak i ciężarowych. Naczepy tego rodzaju występują w wersjach jedno pokładowych oraz dwu pokładowych ( pokład górny oraz dolny )

W zależności od konstrukcji oraz producenta naczepy tego rodzaju potrafią załadować ,nawet do 12 mniejszych pojazdów. W przypadku auto transporterów ,często sam ciągnik / samochód ciężarowy również stanowi swego rodzaju powierzchnię transportową. Ten rodzaj naczepy charakteryzuje się wieloma ruchomymi elementami ( pokładami ) , sterowanymi hydraulicznie ,tak żeby kierowca lub osoba ładująca, mogła w odpowiedni sposób mogła ustawić pokład „zestawu” , ładując jak największą liczbę pojazdów do przetransportowania. Ładowność max ok 12-13 ton w zależności od marki, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego.

Standardowa Lohr-a


  Standardowa plandekowa poszerzana
Naczepy te oparte są na naczepach typu plandeka / firana 13.60m , z tym że ich konstrukcja pozwala na podniesienie dachu nawet do łącznej wysokości 4,50m ( wraz z naczepą ) oraz pozwala na poszerzenie bocznych ścian do 3,50m., co pozwala nam na przewiezienie ładunków o parametrach transportowych do: 13,50x3,50x3,30m [ dł x szer x wys ] .Tego typu naczepy pozwalają nam na przewożenie ładunków gabarytowych, które są wrażliwe na zmianę warunków atmosferycznych. Wykorzystuje się je głównie do transportu urządzeń, maszyn przemysłowych wyposażonych w elektronikę.

Załadunek w przypadku tych naczep może odbywać się z góry, z tyłu oraz po obu stronach.

Ładowność: 22-25 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego.

Standardowa poszerzana


  Standardowa do przewozu żywych zwierząt
Naczepy do przewozu zwierząt konstrukcyjnie często oparte są naczepach typu jumbo lub mega o wysokości pokładu ok 110cm. Naczepy te posiadają sztywna zabudowę, często zabudowa ta jest częściowo otwarta. Konstrukcja w zależności od producenta oraz modelu wykonana jest ze stali lub aluminium.

Naczepy tego typu mają do 4 pokładów załadunkowych ,przeznaczone do transportu świń oraz bydła. Pokłady te w nowszych modelach są podnoszone hydraulicznie. Naczepy na wyposażeniu mają wentylatory, zraszacze , poidła, podnoszony dach oraz hydrauliczną windę załadowczą. System webasto podgrzewa wodę zimą, po to ,żeby przy dłuższych dystansach, zwierzęta miały cały czas dostęp do wody.

Naczepy tego typu potrafią przewieźć jednorazowo do 600 sztuk prosiąt, 200 sztuk trzody chlewnej, 30-35 sztuk bydła.

Naczepy do przewozu drobiu oparte są na budowie naczep typu plandeka oraz firan , gdzie w bocznych ścianach, wycięte są otwory / okna wentylacyjne zabezpieczone siatką, z możliwością zamknięcia. Drób na czas transportu umieszczany jest w specjalnych metalowych klatkach ,za pomocą wózka widłowego.

Ładowność naczep: 20-25 ton

Standardowa do przewozu żywych zwierząt
W zakładce znajdziecie rysunki techniczne ciągników siodłowych ( w naszym przypadku marki VOLVO ) ,z krótkimi opisami poszczególnych modeli. W drugiej części zakładki znajdziemy wszystkie rodzaje naczep, podzielone na trzy kategorie ( naczepy: standardowe, naczepy specjalistyczne otwarte, naczepy niskopodłogowe ) , z krótkimi opisami oraz poglądowymi rysunkami technicznymi.


Strona wykorzystuje COOKIE. Szczegóły tutaj.
biuro@axleload.eu